Blog

Minimálním mzda, minimální důstojná mzda a průměrná mzda – Víte kolik to je?

Minimální mzda pro rok 2020 poroste z letošních 13 350 Kč na 14 600 Kč hrubého pro základní nekvalifikovanou práci ve 40 hodinovém pracovním týdnu. Čistého tak bude činit minimální měsíční mzda v roce 2020 přibližně 12 200 Kč.

Průměrná mzda v národním hospodářství v roce 2019 v 3. čtvrtletí zásadně poskočila na 34 105 Kč hrubého. Jedná se tak o přibližný čistý měsíční příjem 25 600 Kč.

Nově byla pro Českou republiku stanovena minimální důstojná mzda. Ukazatel pro minimální českou důstojnou mzdu se inspiroval podobnými ukazateli ze zahraničí. Vyčíslení proběhlo na základě aktuálních cen za běžné výdaje, jak vysoký by měl být příjem, aby lidé dokázali své výdaje pokrýt. Částka se liší v hlavním městě a v ostatních krajích. V Praze by minimální důstojná mzda měla činit 36 850 Kč hrubého a mimo Prahu pak 31 463 Kč hrubého.

Minimální čistá důstojná mzda v Praze činní 27 455 Kč.

Minimální čistá důstojná mzda mimo Prahu činní 23 756 Kč.

Český statistický úřad uvádí, že průměrné mzdy nedosahuje 2/3 zaměstnanců. Důstojná mzda je však ještě vyšší než průměrná mzda. Alena Paukrtová z odborového svazu KOVO, která se na projektu také podílela, uvádí následující: „Pro mě znamená důstojná mzda to, že pracující máma samoživitelka může zaplatit svým dětem školu v přírodě a nemusí je vyčleňovat z kolektivu, protože na to nemá. A také se nerozbrečí, když jí zkolabuje pračka nebo lednička, a jde si v klidu koupit novou.“ Také soucítíme se samoživiteli. Vydělat si v Praze 27 500 Kč měsíčně čistého je pro rodiče pečujícího o děti složité. Pokud dítě není nemocné, máme třináct týdnů prázdnin, kdy se o dítě rodiče musí postarat. Pokud není nastavena střídavá nebo společná péče, může všechno včetně ošetřovného při nemoci dítěte skončit na pečujícím rodiči. Důstojné mzdě se může přiblížit, zahrne-li do příjmů obdržené výživného, nebo naopak vzdálit jeho úhradou. V roce 2018 bylo nejčastěji stanoveno výživné 3 000 Kč měsíčně. Jedná se o částku v čistém vyjádření, která již nepodléhá zdanění. Pro platícího zaměstnaného rodiče to ale znamená vydělat 5 900 Kč v hrubém, přičemž celkové mzdové náklady jeho zaměstnavatele jsou 8 000 Kč. Při více dětech nemusí být rodiče schopni výživu sebe a svých vyživovacích povinností zajistit. Jak tedy samoživitele podpořit? Nejvhodnějším způsobem, jak zajistit důstojnou životní úroveň je náklady rozdělovat a příjmy slučovat, rozchody plánovat společně, vhodně do období, např. kdy jsou oba rodiče ekonomicky aktivní. Současně se začíná společnost vychovávat i k odpovědnosti. Rozumní se nesoudí. Mediace je cesta ke smíru a řešení s minimem nákladů, stresu a maximem příjmu v podobě společně uzavřené dohody.

Rodiče by v rámci rozchodu měli přijmout ekonomickou zodpovědnost. V nastavení péče o nezletilé stále převažuje péče jednoho rodiče nad společnou nebo střídavou péčí. Péčí jednoho rodiče však tento rodič na sebe bere zodpovědnost za zajištění nejen péče, ale i výživy. Stát nabízí daňovým poplatníkům spousty slev na dani a daňové zvýhodnění. NE vždy však rodič splní podmínky pro jejich uplatnění. Přestože se druhý rodič stará, výživné platí, přispívá nad rámec a pečuje i třeba v rozšířeném styku tím, že není stanovena společná nebo střídavá péče nemá druhý rodič možnost slevy ani daňové zvýhodnění uplatnit a ty propadají. Rodiče tímto nastavením přijdou například při dvou dětech ve věku 4 a 8 let o částku 47 958 Kč (v čistém vyjádření, což v hrubém odpovídá částce 70 000 Kč).

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/berete-dustojnou-mzdu-vetsi-polovina-republiky-ne-84717?dop-ab-variant=100&seq-no=3&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prumerna-mzda-v-cr-stoupla-na-rekordnich-34-105-kc-poroste-dal/1793474

https://www.mpsv.cz/web/cz/-/ministryne-malacova-vybojovala-rekordni-navyseni-minimalni-mzdy-