Přivýdělek na mateřské

Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská nebo PPM) je dávkou z nemocenského pojištění. Doba pobírání dávky je maximálně 28 týdnů, respektive 37 týdnů od nástupu na PPM při vícečetném porodu. Přestože však nárok na mateřskou nevzniká automaticky, má na ni nárok nejen zaměstnanec, ale i OSVČ, oba za splnění zákonných podmínek (více na www.cssz.cz).

Současně na mateřské nemusí být jen matka. Na mateřskou má rovněž nárok pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, jež dítě porodila. PPM však může být muži poskytována nejdéle po dobu 22 týdnů. Matka má na víc možnost nastoupit na mateřskou 6-8 týdnů před stanoveným datem porodem.

Výpočet peněžité dávky v mateřství pro zaměstnance a OSVČ

www.penize.cz/kalkulacky/materska#materska

www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc

Přivýdělek

Lze si u mateřské přivydělat a současně o ni nepřijít? ANO! Dokonce si můžete přivydělat neomezeně. Je zde ale podmínka, nesmí se jednat o práci pro zaměstnavatele na pozici, ze které Vám je peněžitá pomoc v mateřství vyplácena, případně vykonávat činnost OSVČ, pokud je PPM vyplácena na základě výkonu samostatné činnosti.

Více § 16 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

Více na ČSSZ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *