Blog

Daňové zvýhodnění na dítě „sleva na dítě“ a školkovné u rozvedených rodičů

Svobodný rodič, rozvedený či rozešlý rodič, začíná připravovat daňové přiznání či roční zúčtování za rok 2019, a Prohlášení poplatníka na aktuální rok 2020. Pokud si chce uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované děti či slevu za umístění, potřebuje vždy potvrzení druhého z rodičů, že ono toto neuplatňuje? Jak toto správně vyřešit? Kdo může slevu uplatnit?

Sociální sítě začínají být zaplavovány dotazy na to, kdo může uplatnit slevu na děti (míněno daňovým zvýhodněním na vyživované dítě, nebo školkovným, tzv. slevou za umístění dítěte). Jedná se o poměrně zásadní částky. U dvou dětí je to ročně téměř 35 tis. korun. Navštěvují-li obě i (soukromou) školu, je to už 61 tis. korun o které rodiče usilují.

 Výše daňového zvýhodnění v Kč za rok/měsíc
2019 2020
1 dítě 15 204 Kč 1 267 Kč 15 204 Kč 1 267 Kč
2 dítě 19 404 Kč 1 617 Kč 19 404 Kč 1 617 Kč
3 dítě a každé další dítě 24 204 Kč 2 017 Kč 24 204 Kč 2 017 Kč
Pro 2 děti v domácnosti 34 608 Kč 2 884 Kč 34 608 Kč 2 884 Kč
Pro 3 děti v domácnosti 58 812 Kč 4 901 Kč 58 812 Kč 4 901 Kč
 Max. výše slevy za umístění (školkovné)  v Kč za rok
školkovné za rok 13 350 Kč 14 600 Kč

Obecně pravidla pro uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě

  • Ročně na první dítě 15 204 Kč, druhé 19 404 Kč, třetí a další dítě 24 204 Kč
  • Pro ZTP/P dvojnásobek (ZTP v původní výši)
  • Společně hospodařící domácnost dítěte a rodiče
  • Svěření do péče (v péči, společné péči, střídavé péči)
  • Minimální příjem rodiče (80 100 Kč/rok 2019)
  • Maximální vyplacené výše ve formě daňového bonusu (60 300 Kč)
  • Vyživované dítě – vlastní, osvojené, druhého z manželů, vlastní vnuk/vnučka, dítě v pěstounské péči
  • Vyživované dítě – nezletilé, nebo zletilé do 26 let věku bez invalidního důchodu 3.stupně soustavně se připravující na budoucí povolání nebo nemohoucí
  • 1 dítě = vždy max. 12 měs. uplatnění

Než si shrneme detailněji pravidla pro uplatnění daňového zvýhodnění zaměříme se na definici společně hospodařící domácnosti a možnosti pro svěření dítěte do péče.

Společně hospodařící domácností se pro účely zákona o daních z příjmů (nesouvisí např. s nárokem na sociální dávky) rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Dočasný pobyt dítěte mino domácnost, neznamená ztrátu nároku. Současně dítě s daným rodičem nemusí být ani většinu času. U rodičů, kteří nežijí spolu, splňují teoreticky podmínku společně hospodařící domácnosti oba rodiče. Rozhodnout může zvolený režim péče.

Společná péče – Rodiče se domluví, se kterým z nich bude pro účely daní z příjmu tvořit dítě společně hospodařící domácnost.

Střídavá péče – Rodiče se domluví, se kterým z nich bude pro účely daní z příjmu tvořit dítě společně hospodařící domácnost.  (Neumí-li se domluvit, mohou si společnou domácnost s dítětem rozdělit na základě rozhodnutí soudu (každý svůj poměr měsíců). Místo čestného prohlášení druhého rodiče, doloží rodiče finančnímu úřadu Rozhodnutí soudu o střídavé péči.)

Péče jednoho rodiče – jen tento rodič má nárok uplatnit daňové zvýhodnění bez ohledu na to, kolik času tráví fakticky dítě s druhým rodičem.

Soudní rozhodnutí o péči není – Rodiče se domluví, se kterým z nich bude pro účely daní z příjmu tvořit dítě společně hospodařící domácnost.

Rodiče by se v každém případě měli být schopni domluvit. Nedomluví-li se rodiče, nemusí uplatnit daňové zvýhodnění nikdo! Jedná se o právo, ne povinnost.

Daňové zvýhodnění na vyživované dítě (nesprávně někdy nazýváno „sleva na dítě“) může uplatnit poplatník, se kterým tvoří dítě společně hospodařící domácnost. Pokud je poplatníků více, uplatní je za celé období jeden, případně každý z poplatníků jen za část období roku (celkem může být 1 dítě uplatněno všemi poplatníky vždy jen max. součtem 12 měs.). Daňové zvýhodnění je slevou na dani. Pokud ale nárok převýší daňovou povinnost, přechází do daňového bonusu. Ten je vyplacen, pokud činí minimálně 100 Kč a maximálně 60 300 Kč za daný rok.

Rodič, který chce daňové zvýhodnění uplatnit, musí splnit podmínku minimálního příjmu. Pro rok 2019 musí vydělat jako zaměstnanec nebo v rámci své ekonomické činnosti minimálně 80 100 Kč (6x 13 350 Kč – minimální mzda).

Obecně pravidla pro uplatnění slevy za umístění dítěte („školkovné“)

  • Prokazatelně vynaložené výdaje
  • Sleva na 1 dítě max. 13 350 Kč (zdaňovací období roku 2019)
  • Více poplatníků ve společně hospodařící domácnosti, slevu na dítě uplatňuje vždy jen jeden
  • Společně hospodařící domácnost dítěte a rodiče
  • Svěření do péče (v péči, společné péči, střídavé péči)
  • Sleva na dani (nejedná se o daňový bonus)
  • Vyživované dítě – vlastní, osvojené, druhého z manželů, dítě v pěstounské péči, vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů jen pokud je svěřeno do péče, která nahrazuje péči rodičů

(Školkovné) sleva za umístění dítěte

Sleva za umístění dítěte „školkovné“ lze uplatnit maximálně ve výši minimální mzdy pro daný rok (2019/ 13 350 Kč v roce 2020/ 14 600 Kč). Nárokuje se ve výši prokazatelně poplatníkem vynaložených výdajů za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení v daném roce. Na možnost uplatnění slevy nemá vliv délka ani pravidelnost umístění v jednotlivých dnech (např. dvě dopoledne v týdnu). Dále nemá vliv ani to, kolik měsíců z roku k umisťování došlo, nýbrž pouze a jen skutečně celkově vynaložená částka za toto umístění ve zdaňovacím období (kalendářní rok).

Minimální příjem rodiči pro uplatnění slevy za umístění není stanoven. Pokud však rodič nemá dostatečně vysoký příjem, ze kterého by platil daně, není mu z čeho jím vynaložené prostředky na umístění dítěte vrátit. Proto je například v případě zaměstnání pro rok 2020 pro uplatnění plného nároku na slevu za umístění dítěte (školkovné) třeba mít hrubý měsíční příjem ve výši minimálně 17 000 Kč.

Výdaje vynaložené na umístění vyživovaného dítěte poplatníka v zařízení péče o děti předškolního věku může uplatnit na totéž dítě formou slevy na dani pouze jeden z rodičů.

V případě, že oba rodiče splňují podmínku pro uplatnění školkovného, mají se rodiče dohodnout. I zde platí, že se jedná se o právo, ne povinnost, a rodiče nemusí slevu uplatnit.

1 Př. Rodiče se v roce 2019 rozešli. Mají jedno dítě. To je převážně s matkou, která na dítě pobírá rodičovský příspěvek. Otec si dítě bere dle domluvy. Soud o svěření dítěte do péče nerozhodoval.

Daňové zvýhodnění může být uplatněno kterýmkoliv z rodičů, a to na celé období roku 2019, nebo každým z nich jen po určité měsíce. Matka však nesplnila podmínku v roce 2019 minimálního příjmu ve výši 80 100 Kč ze zaměstnání, z pracovních dohod či samostatné činnosti (rodičovský příspěvek započítat nelze). Matka tedy pro účely daně z příjmu potvrdila společně hospodařící domácnost dítěte a otce pro rok 2019. Nedomluví-li se rodiče, nemusí uplatnit daňové zvýhodnění nikdo! Jedná se o právo, ne povinnost.

2 Př. Rodiče mají střídavou péči (7 dnů otec 7 dnů matka), dítě navštěvuje mateřskou školku. Matka chodí do zaměstnání s měsíčním hrubým příjmem 30 000 Kč. Otec je celý rok na nemocenské po vážném úrazu. Měsíční nemocenská činí 15 000 Kč. Rodiče dostali potvrzení ze školky o uhrazených výdajích v roce 2019 ve výši 15 000 Kč. Otec se chce domluvit na uplatnění daňového zvýhodnění a slevy za umístění dítěte.

Daňové zvýhodnění i školkovné při střídavé péči může uplatnit kterýkoliv z rodičů, případně se o daňové zvýhodnění rozdělit. Otec však byl celý rok na nemocenské (stejné by to bylo při rodičovské) kdy se nejedná o zdanitelný příjem. Otec tak nesplnil podmínku minimálního příjmu 80 100 Kč (přestože mu byla vyplácena nemocenská). Současně ani školkovné (sleva na dani) není u otce z čeho vrátit. Zde je tedy na místě, aby otec pro účely daně z příjmů potvrdil společně hospodařící domácnost dítěte a matky pro rok 2019. Matka následně může nárokovat daňové zvýhodnění ve výši 15 204 Kč a maximální výši školkovného 13 350 Kč. Nedomluví-li se rodiče, nemusí uplatnit daňové zvýhodnění nikdo! Jedná se o právo, ne povinnost.

3 Př. Po rozchodu byly dvě děti (dvojčata 5 let) svěřeny do péče matky, otci je stanoven rozšířený styk v rozsahu 3 dnů ze 14. Matka se vdala a je na rodičovské dovolené s novým potomkem. Školka vydala potvrzení o uhrazených výdajích za umístění ve výši 9 000 Kč na každé z dětí. Nový manžel i otec dítěte jsou zaměstnaní s hrubým příjem okolo 30 000 Kč. Otec se chce domluvit na uplatnění daňového zvýhodnění a slevy za umístění dítěte.

Jelikož jsou děti svěřeny do péče matky, nesplní otec podmínku společně hospodařící domácnosti rodiče a dítěte pro účely daní z příjmů. Slevu za umístění dítěte a daňové zvýhodnění nemůže uplatnit ani matka dětí, protože nemá dostatečný příjem, ze kterého by platila daně a ani nesplní podmínku minimálního příjmu pro vyplacení daňového bonusu. Protože je však vdaná, může jak daňové zvýhodnění na obě, respektive všechny tři děti i slevu za umístnění uplatnit její manžel. Tomu je tak na dani vráceno 76 812 Kč (15 204 Kč + 19 404 Kč + 24 204 Kč + 9 000 Kč + 9 000 Kč). Pokud by však byl jen partnerem matky, mohl by nárokovat pouze daňové zvýhodnění na společné dítě 15 204 Kč a zbytek by uplatněn nebyl.