Blog

Korekce výživného kontrolní částkou v příkladech – Právo a rodina č. 5/2023, 25. ročník ISSN 1212-866X

Článek se věnuje nově zavedenému prvky ve stanovování výše výživného rodičům a tím je kontrolní částka.

Doporučení Ministerstva spravedlnosti pracuje se dvěma typy kontrolních částek – s pevnou kontrolní částkou, která je uvedena ve třetím sloupci tabulky a kontrolní částkou procentem z příjmů, která v případě 2 vyživovacích povinností činní 66%, 3 vyživovacích povinností 55% a 4 vyživovacích povinností 50 % z čistého příjmu rodiče. Pro účely výpočtu výše výživného ve svém doporučení Ministerstvo spravedlnosti zohledňuje ve vyživovacích povinnostech rodiče pouze nezletilé a zletilé děti, přestože rodič může mít vyživovací povinnost i k dalším osobám, kterými jsou třeba manžel, registrovaný partner či rodiče. Tyto další vyživované osoby, stejně jako více vyživovacích povinností rodiče než jen 4 je třeba ve výši výživného rodiči zohlednit. Zohlednit další vyživovací povinnosti mohou sami rodiče, případně je zohlední v rozhodnutí soud.

 

Kontrolní částka reflektuje prostředky, které by rodiči měly minimálně zůstat po uhrazení výživného. U nízkopříjmových rodičů má sloužit jako ochrana před upadnutím do finančních těžkostí. U vysoko příjmových rodičů by měla zachovat i povinnému s vyššími příjmy zásadně srovnatelnou životní úroveň s jeho dítětem. Kontrolní částka se stanovuje dvěma způsoby. Přičemž jako kontrolní částku bereme rodiči tu vyšší z obou částek.

 

Níže uvedená tabulka „Kontrolní částka pevná a procentem z příjmu rodiče dle výše příjmu rodiče a počtu vyživovacích povinností“ zachycuje redukci výše výživného pomocí kontrolních částek u rodiče s čistým měsíčním příjmem od 15 000 Kč do 50 000 Kč.

Z tabulky tak vidíme, kolik prostředků zbývá na výživné u nízkopříjmového rodiče i u jak starých dětí nastoupí redukce výše výživného kontrolní částkou procentem z příjmů u průměrně a více příjmových rodičů.

Z toho vyplývá, že nelze vzít jen % z nového doručení podle věku dítěte, ale je třeba propočet učinit v Excelu doporučeném Ministerstvem spravedlnosti https://vyzivne.justice.cz/,nebo využít jedné z online kalkulaček. Pozor ale, ne každá online kalkulačka 2023 počítá výživné podle doporučení. Kterou využít najdete zde https://vyzivne.com/kalkulacka-vyzivneho-2023-velky-prehled-online-kalkulacek-alimentu/.

Článek dále řeší uplatnění redukce výše výživného u dvou dětí na II. stupni ZŠ (11-15 let) u rodiče s čistým měsíčním příjmem 15 000 Kč, 15 000 Kč, 20 000 Kč, 25 000 Kč, 30 000 Kč a 50 000 Kč.

Závěr pro aktuální nastavení kontrolní částky je takový, že k jejímu uplatnění dochází bohužel až po zohlednění podílu péče. Současné doporučení Ministerstva spravedlnosti tedy nezohledňuje a neponechává rodiči potřebné prostředky pro péči a styk s dětmi, a to jak s těmi, na které je výživné stanovováno, tak i dalšími. Tento postup může systémově „odrazovat“ povinné rodiče od péče a zejména styku. Je proto na zamyšlení Ministerstva spravedlnosti, zda by nebylo společensky vhodnější a i „spravedlivější“ korigovat výši výživného pomocí kontrolní částky před zohledněním podílu péče.

 

POZOR! Stanovit čistý příjem, ze kterého se výživné počítá, bývá zatíženo chybami. Pokud je čistý příjem stanoven nesprávně, nezafunguje ani kontrolní částka.

O jaké chyby se jedná – např. je výše výživného počítána rodiči ze slevy na manželku (24 840 Kč/rok). Na tu však rodič po rozchodu již nemá nárok. Atd.

Potřebujete se poradit – napište si o konzultaci

    Celý článek tady

    Korekce vyzivneho kontrolni castkou v prikladech_PR_2023-5