Blog

Ministerstvo spravedlnosti upravuje svá doporučení k výši výživného

Možný výpočet výše výživného se mění, někomu méně, někomu více! Nově se dále mají zohlednit i další děti rodiče povinného.

Ministerstvo spravedlnosti dnes zveřejnilo novou doporučující tabulku výživného určenou pro laickou veřejnost. Doporučení je směřováno zejména pro rodiče, aby byli schopni nastavit si při rozvodu nebo rozchodu přiměřenou výši výživného, případně výši výživného dále upravit podle rozdělení péče.

 

Nové doporučení Ministerstva spravedlnosti

#   Podíl výživného na příjmu povinného, pokud má rodič
Věk dítěte 1 vyživovací povinnost 2 vyživovací povinnosti 3 vyživovací povinnosti 4 vyživovací povinnosti
1 předškolní do 5 let 14% 12% 10% 8%
2 1. stupen ZŠ
od 6 do 10 let
16% 14% 12% 10%
3 2. stupeň ZŠ
od 11 do 15 let
18% 16% 14% 12%
4 ŠŠ a vyšší vzdělání nad 16 let 20% 18% 16% 14%
5 kontrolní částka pevná spodní hranice 66 procent z příjmu nebo pevná spodní hranice 55 procent z příjmu nebo pevná spodní hranice 50 procent z příjmu nebo pevná spodní hranice

 

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

Od září 2022 by se tak mělo výživné počítat jinak! Budou se zohledňovat další vyživovací povinnosti rodiče, jeho podíl péče, i měnit doporučená výše výživného. V rámci doporučení se například:

  • snižuje procento z příjmu rodiče na výživné u nejstarších dětí z 25 % na 20%,
  • zvedá se doporučené procento z příjmu pro výši stanovení výživného u nejmenších dětí a další změny.

Více k doporučení zde – https://justice.cz/web/msp?clanek=opatrovnicka-agenda

Ani nová doporučující tabulka však NEŘEŠÍ stávající problém. Tím je NESPRÁVNÉ STANOVENÍ ROZHODNÉHO PŘÍJMU RODIČE. Doporučující tabulka totiž počítá s tím, co rodič jako svůj čistý měsíční příjem uvede. Rodiče však v praxi často svůj příjem nestanovují správně. Stává se to například v situaci, kdy jsou rodiči vypláceny náhrady, obdrží příjem vyplácený za více měsíců např. mimořádné prémie, náborový přípatek, podává daňové přiznání z důvodů dalších příjmů, slev na daních, daňového zvýhodnění, rodič je OSVČ atd. Pokud máte advokáta, připravte mu podklady. Ušetříte si tím spousty starostí.

Potřebujete s přípravou podkladů pro jednání o výživné pomoci?