Blog

Výživné podle nového doporučení v příkladech, Právo a rodina č. 2/2023-25.ročník, Mindlová, V.

Každý jistě zaznamenal nové doporučení pro stanovení výše výživného uveřejněné Ministerstvem spravedlnosti v září 2022. Při stanovení výše výživného se nově hledí jak na počet vyživovaných dětí rodiče, tak i na podíl péče o ně. Současně se zavádí do praxe korekce v podobě kontrolní částky.

Pro stanovení výše výživného tak nově není možné využít jen doporučené procento, ale je třeba učinit další výpočty, použít doporučený výpočtový list v Excelu ke stažení na stránkách ministerstva (https://vyzivne.justice.cz/), nebo s opatrností použít některou z online kalkulaček dostupných na internetu. Průzkum, kterou použít a kterou raději ne najdete zde (https://vyzivne.com/kalkulacka-vyzivneho-2023-velky-prehled-online-kalkulacek-alimentu/).

Ve výpočtu výživného by se mělo projevit, jestli se rodič o dítě stará a v jakém rozsahu, nebo vůbec nestará.

Ve všech případech mají oba rodiče shodný čistý měsíční příjem 30 000 Kč a výživné je stanoveno na dvě děti 6 a 8 let staré. V případě A se jedná o Rodiče 1 bez kontaktu s dětmi, kdy se tento rodič o dítě nezajímá, nebo mu je ve styku bráněno. Celých 100 % péče o děti a jejich rozvoj tak plně leží na Rodiči 2. Rodiči 1 by mělo být stanoveno výživné na dítě 6 let staré 4 200 Kč a na dítě 8 let staré 4 200 Kč dle nového doporučení Ministerstva spravedlnosti. Celkem je tedy vyživovací povinnost Rodiči 1 stanovena na obě děti ve výši 8 400 Kč. Rodič 1 bude pro své potřeby disponovat příjmem 21 600 Kč. Rodič 2 bude mít k dispozici pro své potřeby a potřeby dětí celkem 38 400 Kč (30 000 Kč + 8 400 Kč výživné splatné k jeho rukám), z čehož by na úhradu potřeb obou dětí (6 let, 8 let) mělo měsíčně v našem případě připadat až 16 800 Kč (částka od Rodiče 1 a částka od Rodiče 2 – oba rodiče mají k dětem vyživovací povinnost, která však do určitého roku bývá u pečujícího rodiče nahrazována osobní péčí). Rodič 2 může dále nárokovat pro sebe a děti další finanční prostředky, jako například školkovné, daňové zvýhodnění, dávky statní sociální dávky a podpory aj.

Přerozdělení příjmu rodičů a prostředků na zajištění péče však poukazuje na to, že v praxi velmi záleží, v jakém režimu péče o dítě rodiče pečují. Stanovení výživného oběma rodičům je možné jen při střídavé péči, nebo společné péči, pokud se tak rodiče dohodnou. V režimu rozšířeného styku se ale prostředky na péči ponechají rodiči jen z jeho části příjmu. Druhý rodič na dobu, kdy je dítě u druhého rodiče nepřispívá. V praxi tak rodič, který se s dítětem neskýtá, platí na výživném jen nepatrně víc než rodič, co se s dítětem stýká jednou za 3 týdny/ každý druhý víkend a prázdniny/nebo v režimu rozšířeného styku až do úrovně poloviny času.

A doporučení nejen pro rodiče – POZOR! Výživné se stanovuje z čistého příjmu rodiče, ten ale nebývá správně stanoven! Výživné (20, 34, 45, 50 %) je tak vyměřeno z příjmu, kterého rodič nedosahuje.  Potřebujete pomoc se stanovením čistého měsíčního příjmu, objednejte si konzultaci.